Küçükbakkalköy Mahallesi

Küçükbakkalköy'ün nüfusu 29.744 kişidir. Ataşehir Belediyesi eski binasının da bulunduğu mahallede;

*Türkan Saylan Tıp Merkezi
* Doç. Dr. Bahriye Üçok Hasta Konuk Evi
*Ataşehir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi (ATAMEM)
*Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu
* 1 Zabıta Hizmet Birimi
*Ataşehir Belediyesi Aşevi
* Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü
*Ataşehir Nüfus Müdürlüğü
*8 Özel Sağlık Merkezi

*Ataşehir Belediyesi Sosyal Market

*3 sağlık Ocağı
* 20 Eczane
* 1 Halk Eğitim Merkezi
* 4 ibadethane bulunmaktadır.

İki anaokulu, bir ilköğretim okulu, bir ortaokul, iki Anadolu Lisesi,  bir Ticaret Lisesi ve bir Spor Lisesi’nin yer aldığı mahallede halk eğitim merkezi ve çok sayıda özel eğitim kurumu da bulunuyor. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları ve Zihinsel Engelliler İlkokulu da önemli eğitim kurumları olarak mahalle sınırları içinde yer alıyor. Enstitü İstanbul İSMEK Küçükbakkalköy Şubesi halkın yararlandığı önemli kurumlar arasında yer alıyor.

Mahallenin köklü sakinlerinden ve halen muhtarlık görevini yürüten Birgül Korkmaz Çilesiz, Küçükbakkalköyü şöyle anlatıyor:

Küçükbakkalköy’de yerleşimin ne zaman başladığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak yazılı kaynaklar mahallemizin en az 200 yıllık bir tarihinin olduğunu gösteriyor. Osmanlı arşiv kayıtlarında 1840’tan itibaren Küçükbakkalköy ile ilgili yazışmalara rastlanıyor. İlk dönemlerinde Rumların yaşadığı köyün merkezinin bugün Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Camii ile muhtarlık binasının arasındaki bölgede, derenin etrafında olduğu anlaşılıyor.

Yerleşim dar bir alanda olmakla birlikte Küçükbakkalköy’ün arazisi geniş bir alanı kapsıyordu. Bugünkü Atatürk, Barbaros, İnönü Mahalleleri ile Yenisahra’nın bir kısmı ve Finans Merkezi, tapu kayıtlarında Küçükbakkalköy’e bağlı görünüyor. Mahallemiz ayrıca Ataşehir İlçesi’nde ilk yerleşimin başladığı iki yerden biri olarak biliniyor.

O yıllarda Küçükbakkalköy’ü bostanları, mis gibi kokan çileklerin yetiştirildiği bahçeleri, dutlukları ve çeşitli meyve ağaçları ile şirin bir köy olarak gözümüzde canlandırabiliriz. 

Siteler bölgesi ile o tarihlerde Küçükbakkalköy sınırlarına dahil olan bugünün Atatürk Mahallesi ve Batı Ataşehir ise daha çok fundalık ve meralardan oluşuyordu. Atatürk Mahallesi’nin kurulduğu bölgede 1900’ün başlarında 4 bin 500 dönümlük Karaman Çiftliği bulunuyordu.

Kurbağalı Dere’nin iki kolu Küçükbakkalköy’den geçiyordu. Günümüzde Şerif Ali Caddesi ile Kurudere Sokak arasında kalan dere, köyün merkezinden akıyordu. Debisi daha yüksek olan ve insanların yüzebildiği ikinci dere ise bugünkü Ahmet Yesevi Caddesi’ni boydan boya kat ettikten sonra merkezden geçen dere ile buluşuyordu. 

Mübadele anlaşması uyarınca Küçükbakkalköy'ün kurucusu Rumlar 1924'te Yunanistan'a göç etmek zorunda kaldı. Rumların boşalttığı köye ise 123 Selanik muhaciri yerleştirildi. Yeni yerleşimcilerin, çocuklarının eğitimi için öncelikle köyde bir ilkokul açıldı. Küçükbakkalköy İlkokulu’nun arşivde erişilebilen ilk diplomaları 1932 tarihini taşıyor.

Köyün 80'li yıllara kadar ayakta kalabilen ve son döneminde ortaokul binası olarak kullanılan kilisesinin yerinde bugün Fahriye Vandemir Anaokulu yer alıyor. Kilisenin hemen yakınında Ortodoks Rumlar tarafından kutsal sayılan ayazma bulunuyordu. Kadıköy başta olmak üzere İstanbul'un değişik bölgelerinden Rumların sık sık ziyarete geldikleri, mum yakıp dua ettikleri ayazma, 2004'teki yol inşaatı sırasında toprak altında kaldı. Köyün mezarlığının ise Prestij Caddesi'nin meydan tarafındaki girişi civarında olduğu tahmin ediliyor. Küçükbakkalköy’ün ilk sakinlerinden günümüze kalan bir iz bulunmuyor. O yılların yaşayan tek tanığı bir çınar ağacı. Fahriye Vandemir Anaokulu’nun önündeki asırlık çınar ağacı, anılarını dinleyemesek de mahallemizin önemli bir mirası olarak zamana karşı direnmeye devam ediyor.

Küçükbakkalköy'ün etnik ve sosyokültürel dokusundaki ikinci büyük değişim 1950'den sonra yaşandı. 50'li yıllarda köyde Roman nüfusun sayısı hızla arttı. Bugün Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nin bulunduğu bölgeye yerleşen Romanlar, çiçekçilik, kömürcülük, kalaycılık, bohçacılık ve taşımacılık gibi işlerle geçimlerini sağlıyorlardı.

60'lı yıllarda Küçükbakkalköy Anadolu'dan göç almaya başladı. Sivas, Ordu ve Çankırı başta olmak üzere taşradan gelen yeni sakinleri ile birlikte mahallenin sosyal ve kültürel dokusunda önemli değişimler oldu. Aynı yıllarda mahallenin merkezi bugünkü yerine taşındı. Taşradan gelenler ilk dönemlerde ağırlıklı olarak mandıracılıkla geçimlerini sağlamaya çalıştı. Bir kısmı ise fabrikalarda düzenli işçi ya da gündelikçilik yaparak mahalleye, yani İstanbul'a tutunmak için mücadele etti. 

90'lı yılların ikinci yarısından itibaren Küçükbakkalköy yeni bir dönüşüm sürecine girdi. 2000'den sonra hızlanan bu süreçte mahallemizin sosyokültürel ve sosyoekonomik dokusunun yanı sıra yapı stoku da değişti. Dilek Sabancı ile Prof. Dr. Hıfzı Özcan caddelerinin sağında ve solunda yer alan siteler bu dönemde inşa edildi. Yine aynı dönemde, gecekonduların önemli kısmı yerini çok katlı yapılara bıraktı. Mahallemizin önemli bir rengi ve zenginliği olan Romanlar hızlı dönüşüm fırtınasına dayanamadı. Romanların büyük bölümü, Dudullu başta olmak üzere  merkezden daha uzak semtlere taşınmak zorunda kaldı. 

Coğrafi olarak E-5 ve TEM'in kesişme noktasında yer alan Küçükbakkalköy, Ataşehir ilçemizin merkezi konumunda bulunuyor. Kaymakamlığın yanı sıra Ataşehir Belediye Meclisi toplantı salonu, nikah salonu ve kamu hizmetlerinin verildiği birimlerin çoğu mahallemizde yer alıyor. 

Mahallemiz, son 20 yılda sayıları giderek artan hastaneleri ve eğitim kurumları ile de öne  çıkıyor. Küçükbakkalköy’de kamuya ait iki anaokulu, bir ilkokul, bir ortaokul, iki anadolu lisesi, bir mesleki teknik eğitim lisesi ve bir spor lisesinin yanı sıra çok sayıda özel eğitim kurumu yer alıyor. Ayrıca Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Metin Sabancı Okulları mahallemize farklı bir değer katıyor.

Küçükbakkalköy hastaneleriyle bir sağlık merkezi kimliğini de giderek güçlendiriyor. Mahallemizde 8 adet özel hastanenin yanı sıra çok sayıda poliklinik ve 20'nin üzerinde eczane bulunuyor. Ataşehir Belediyemiz ise Türkan Saylan Tıp Merkezi ile insanların uygun koşullarda sağlık hizmeti almasına destek oluyor. Ayrıca üç adet aile sağlığı merkezi mahalle sakinlerimizin koruyucu ve birinci basamak sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşmalarında önemli bir rol oynuyor. Küçükbakkalköy, Erguvan ve Nazım Hikmet başta olmak üzere irili ufaklı parkları, kafe ve restoranları, Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi, Zübeyde Hanım Öğretmenevi, Zübeyde Hanım Kültürevi, AVM ve haftada iki gün açılan kapalı pazar ile komşu mahallelerimizin sakinleri için de bir cazibe merkezi oluşturuyor.

  İLETİŞİM

  • Telefon
   :
   (216) 577 64 17
  • Adres
   :
   Küçükbakkalköy Mah. Geziciler Sok. No:4