SİNEMA KONUŞMALARI: AGÂH ÖZGÜÇ İLE SİNEMA TARİHİ

10.4.2021

10.04.2021 CUMARTESİ  Youtube: saat 20.00

13.04.2021 SALI  Radyo Ataşehir: saat 10.30   Tekrar: 22.30  /  Spotify: 11.00

 

KONUK: AGÂH ÖZGÜÇ  

MODERATÖR: KADİR İNCESU

“Sinema Konuşmaları”nda her ay sinema yazarı, eleştirmen, yönetmen ve oyuncularla yedinci sanat sinema üstüne konuşmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu ayki konuğumuz sinema yazarı Agâh Özgüç.

Agâh Özgüç 1961’de profesyonel olarak gazeteciliğe başladı. Dönemin sine-magazin ağırlıklı dergilerinde çalıştı. Birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulundu. Sinema belgesellerinde danışmanlık yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında Türk Film Afişleri sergileri düzenledi. İlk kitabını Giovanni Scognamillo ile ortaklaşa yayınladı. 1961’den bu yana geçimini yalnızca yazarlıkla, bir kalem emekçisi olarak sağlayan Özgüç, şimdilerde ise kitap çalışmalarıyla yaşamını sürdürüyor.

Türk Sineması’na görsel malzeme ve kitap çalışmalarıyla yaptığı katkıları nedeniyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Altın Artemis ödülü verilen ilk sinema yazarı oldu. 199293’te aynı gerekçelerle Ankara Sanat Kurumu’nun “Sinema Ödülü”nü aldı. 2004’te İFSAK tarafından “yılın sinemacısı” seçildi. 1999’da 11. Ankara Uluslararası Film Festivali tarafından “Aziz Nesin Emek Ödülü” verildi. 2007’de 9. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin “Emek Ödülünü” aldı. 2009’da ise 28. İstanbul Film Festivali’nde “Sinema Onur Ödülü” verildi.

 

NİSAN AYI PROGRAM KİTAPÇIĞINA BURAYI TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ. 

 

Ataşehir Belediyesi’nin Nisan ayı etkinlikleri aşağıdaki hesaplardan takip edilebilir:

Youtube: www.youtube.com/atasehirbld ve www.youtube.com/atasehirkultur

Facebook: www.facebook.com/atasehirbld ve www.facebook.com/AtasehirdeKulturSanat

Instagram: atasehirbld ve atasehir_ks

Twitter: @atasehirbld ve @atasehir_KS

Web sitesi: www.atasehir.bel.tr ve https://kultursanat.atasehir.bel.tr

Radyo: www.radyoatasehir.net