KONSER: BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI

8.1.2018

Tarih: 08 OCAK 2018 PAZARTESİ

Saat: 20.30

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM)

Adres: Örnek Mahallesi Şehit Cahar Dudayev Cad. No: 111

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası bu özellikleriyle, Türkiye’nin ilk “özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu” oldu.

Sanat yaşamımıza her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan topluluk; bugüne değin konserleriyle, televizyon, radyo kayıtlarıyla ve yayınladığı 40’ın üzerinde CD ile seçkinleşti. CD dizini tüm dünyaya ihraç edilen orkestranın kayıtları, 2003 yılından itibaren EMI, CPO, Naxos gibi prestijli etiketlerle de yayınlanıyor.

Topluluk, “Bilkent Konserler Dizisi”, “Türk Bestecileri Haftası”, “Bilkent Anadolu Müzik Festivali” gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra Orkestra, yurt içi turneleriyle nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmayı; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunarak bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmayı böylelikle de diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmayı ilke ediniyor.

Kurulduğu yıldan beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle; sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını prensip edinen Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerine layık görüldü.

Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” de ilan edildi.

 

***Biletlerinizi etkinliğin 3 gün öncesi itibariyle MSKM Gişe’den temin edebilirsiniz.

***Bilet bedeli olarak okunmuş birer kitap istenmektedir. Bağışladığınız kitaplarla, Anadolu’daki ihtiyaç sahibi okullara ve “Bu Takside Kitap Var” kampanyamıza destek olacaksınız.