EDEBİYAT: UMUT ŞİİRLERİ

14.11.2020

14.11.2020 Cumartesi saat 10:30   Youtube

15.11.2020 Pazar saat 10:30  Radyo Ataşehir  / saat 11.00 Spotify

 

METİN CELÂL

Pandemi sürecinde kültür-sanat alanındaki üretimlerin odağını “Umut” teması oluşturuyor. Kültür-sanat ajandamıza pandemiyle birlikte şair ve yazarlarımızın “Umut” temalı şiirlerini okudukları yeni bir bölüm ekleniyor. Kasım ayı konuğumuz Şair Metin Celâl.

Metin Celâl kimdir? 1961, Ankara doğumlu olan Metin Celâl, ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü'nde ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda öğrenim gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde (Karacan, Güneş gibi) redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yapan Metin Celâl, İmge / Ayrım (1984), Yeryüzü Konukları (1984) Poetika (1985), Fanatik (1989) ve Sombahar (1990-1996) gibi şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. Bir süre Özgür Edebiyat dergisinin yayın yönetmenliği görevini de üstlenen Celal halen Parantez Yayınları'nın yöneticiliğini yapıyor.

İlk deneme yazısı ”Yol Ayrımı" ODTÜ Edebiyat Kulübü Bülteni'nde 1979 yılında, ilk şiiri "İnanç ve Aşka Dair" ise 1981 yılında Oluşum dergisinde yayınlandı.

Oluşum, Varlık, Türk Dili, Sanat Olayı, Gösteri, Öküz ve E gibi birçok edebiyat dergisi ve Güneş, Evrensel, Özgür Gündem, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet, Radikal gibi gazetelerde şiir ve yazıları yayınlanan Metin Celâl, halen Hürriyet Gazetesi Kitap-Sanat ekinde yazıyor.

Dört şiir kitabı, dört romanı, iki eleştiri kitabı yayımlanan Metin Celal, antolojiler ve sözlükler de hazırladı. Şiirleri 11 dile çevrilen Metin Celâl, antoloji ve dergilerde yer aldı. Celâl’in şiir kitapları Fransa ve Almanya’da yayımlandı.

 

Ataşehir Belediyesi’nin Kasım ayı programına burayı tıklayarak ulaşabilir aşağıdaki hesaplardan takip edebilirsiniz.

Youtube: www.youtube.com/AtasehirKultur

Facebook: www.facebook.com/AtasehirdeKulturSanat

Instagram: atasehir_ks

Twitter: @atasehir_KS

Web sitesi: https://kultursanat.atasehir.bel.tr

www.radyoatasehir.net

Spotify: https://link.tospotify.com/FVws1UFcQab