Barbaros Mahallesi

2009 yılında Kadıköy’den ayrılarak, İstanbul’un yeni kurulan ilçesi Ataşehir’e katılan Barbaros Mahallesi, ilçenin en kalabalık mahallerinden biri. Barbaros Mahallesi; Yeni Sahra, Mustafa Kemal, Küçükbakkalköy, Atatürk ve İçerenköy mahallelerinin yanı sıra Kadıköy ve Finans Merkezi’nin de komşusu.

2022 yılı verilerine göre 31 bin 836 nüfusa, 22 bin 675 seçmene sahip.

Eğitim kurumları açısından oldukça zengin olan mahallede devlete ait bir ilkokulu, iki ortaokulu, iki lisesi ve on üç anaokulu mevcut. Bunun yanı sıra on beş adet özel okulun hizmet verdiği Barbaros’ta toplam 33 eğitim kurumu bulunuyor. Henüz inşaatı devam eden Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi’nin yanı sıra önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında eğitime katkı sunacağı öngörülen iki lise daha mevcut.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü BTK, Örnek Şehit Hayrettin Yıldırım Polis Merkez Amirliği ve Ataşehir Belediye Binasına da ev sahipliği yapıyor Barbaros Mahallesi. Aynı zamanda mahallede bir tane de PTT Ofisi yer alıyor. 

İstanbul’un en büyük ibadethanelerinden biri olan Mimar Sinan Camii ile birlikte mahallede altı camii bulunuyor. Ataşehir Müftülüğü de yine mahallede yer alıyor.

Tüm İstanbul’a hizmet veren Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin yanı sıra mahallede beş adet sağlık ocağı ve on adet eczane bulunuyor.

Büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yapan Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın yer aldığı Barbaros Mahallesi’nde Sheraton Otel de hizmet veriyor.

Watergarden, Metro Gross Market, Palladium ve Bulvar 216 AVM de mahalle sınırları içinde yer alıyor.

Yeşil alan bakımından zengin olan Barbaros’ta dokuz çocuk parkı mevcut.

Ayrıca Belediye’ye ait; Zabıta Birimi, Barbaros Mahallesi Kapalı Pazarı, Ataşehir Belediyesi İnovasyon Merkezi İNOVATA ve Türkiye’nin ilk oyun müzesi olarak hizmete açılan ve tüm İstanbul’a hizmet veren Düştepe Oyun Müzesi de Barbaros Mahallesi sınırları içerinde yer alıyor.

1/1000’lik imar planları çıkan mahallede transfer maddesinin İBB Meclisi’nden revize edilmesi bekleniyor.

 

Barbaros Mahallesi Muhtarlığı
Muhtar: Keziban ÜREYİL

  İLETİŞİM

  • Telefon
   :
   0216 324 33 01
  • Adres
   :
   Barbaros Mahallesi Mor Sümbül Sokak No: 6/1