YAŞAM İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM NOKTALARI BÜYÜYOR

23.6.2017

Elektrikli ve elektronik atık toplama noktaları, Ataşehir’deki sitelerde yerlerini almaya devam ediyor.

Ataşehir Belediyesi ile  ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği) işbirliğinde gerçekleştirilen “E-Atık Geri Kazanım Projesi” kapsamında, atık haldeki elektrikli ve elektronik eşyaların, çevreyi kirletmeden geri kazandırılması çalışmaları, yeni toplama noktaları oluşturularak büyümeye devam ediyor.

Elektrikli ve elektronik atık ürünler için daha önce, e-atık konteynırları ve yeşil noktalar oluşturan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, gerçekleştirilen bu projeyle toplam 20 noktaya ulaşarak çalışmalarını sürdürüyor.

“E-Atık Geri Kazanım Projesi’yle”, elektrikli ve elektronik atıkların çevreye zarar verilmeden diğer çöplerden ayrı olarak toplanması hedefleniyor. Toplanan elektrikli ve elektronik atıkların kullanılmayan kısımları da uygun yöntemlerle bertaraf ediliyor.

Kullanılmayan elektronik ve elektrikli atıkların çöpe atılmaması için denetim ve bilgilendirme ziyaretlerini de sürdüren Ataşehir Belediyesi, bu ürünlerin en yakın toplama noktasına götürülmesi veya biriktirilerek Belediye ile iletişime geçilmesi konusunda tüm Ataşehirlilerden destek istiyor.

Ayrıca kurum, kuruluş, konut ve işyerlerinde oluşan ve bu noktalara sığmayan elektronik atıklar da, Ataşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak toplanıyor. 

Ataşehir Belediyesi tarafından toplanan tüm atıkların geri dönüşümüyse, lisanslı geri dönüşüm tesisi tarafından yapılıyor.

Elektronik atık toplama noktası eklenen yeni siteler:

-  Atatürk Mahallesi Mimoza Blokları 2 (48 Ada)

-   Atatürk Mahallesi Akasya Sitesi 3 (60 Ada)

-   Atatürk Mahallesi Mercan Sitesi

-   Atatürk Mahallesi Trendist Residence

-   Yenişehir Mahallesi 7000A Residence

-   İçerenköy Mahallesi Şeker Evler Sitesi

-   Barbaros Mahallesi Kent Plus 3350 Ada

-   Barbaros Mahallesi Kent Plus 3351 Ada

-   Barbaros Mahallesi Kent Plus 3352 Ada

-   Küçükbakkalköy Mahallesi Mavi Su Residence