BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI YAYLI ÇALGILAR TOPLULUĞU ATAŞEHİR’DE

6.1.2017

Uluslararası Ataşehir Klasik Müzik Festivali açılış konseri, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı” ödülü sahibi Bilkent Senfoni Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu tarafından gerçekleştiriliyor.

Ataşehir Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 6 Ocak Cuma günü Bilkent Senfoni Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu Açılış Konseri İle başlıyor. Konser, Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde saat 20.30’da başlayacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası, 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olma özelliğini de taşıyor.

“Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım”

İstanbul’da yeni yılın ilk uluslararası festivali olma özelliğine de sahip olan organizasyonun açılış konserini gerçekleştirecek olan Bilkent Senfoni Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu ise, kuruluşundan itibaren çeşitli kurumlarla ve özellikle sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı geniş işbirliğiyle, sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke ediniyor. Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerinin de sahibi. Bilkent Senfoni, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edildi.