ATAŞEHİR’DE “ÇOCUK İSTİSMARI” KONULU SEMİNER VERİLDİ

5.4.2018

Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından çocuk istismarının önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla “Çocuk İstismarı” konulu bir seminer düzenlendi.

Ataşehir Kayışdağı Lions Ataevi’nde düzenlenen seminere Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şehnaz Yabar, Avukat Saliha Eser, Psikolog İdil Öztep ile çok sayıda Ataşehirli kadın katıldı.

Seminerde Avukat Saliha Eser; çocuk istismarı, çocuk hakları, çocuğun yaşam hakkı, eğitim hakkı, istismar ve ihmale neden olabilecek riskler ve çocuklara yönelik cinsel istismarda hukuksal süreç konuları hakkında bilgiler verdi.

Avukat Saliha Eser, “İstismarın ve şiddetin psikolojik ve hukuksal anlamda ne olduğu, çocukların hakları nedir, kanun bu konuda ne diyor ve uygulamada neler yapılır iyi bilmeniz son derece önemli ve gereklidir. Çocuklarımızın olası tacizlere karşı kendilerini koruyabilmeleri adına çeşitli konularda sağlıklı bilgiler vermeliyiz. Kendilerini nasıl korumaları gerektiğini anlatmalıyız. Yaşanılan iyi veya kötü durumlarda ailesine korkusuzca anlatabileceklerini bilmeleri gerektiğini söylemeliyiz” dedi.

Psikolog İdil Öztep ise çocuk istismarı, cinsel istismara uğrayan çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği ve çocuk istismarının psikolojik etkileri hakkında bilgiler aktardı.