Ataşehir Belediye Başkanlığı'ndan Festival Açıklaması

11.8.2009

24 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz “Kardeş Kültürler Festivali” nedeniyle hem kutlama hem eleştiri içeren mesajlar aldık. Festivali gerçekleştirme amacımız yıllardır ihmal edilen Ataşehir ilçe sakinleriyle beraber eğlenmek ve bir arada olmaktı. 15 gün süresince Ataşehirlilerin severek dinledikleri beraber olmak istedikleri 15 ayrı sanatçı festivalimize konuk oldu. Festival alanında her gece yaklaşık 25 bin kişi toplandı.

Böyle bir organizasyonu yaparken yaşanabilecek aksaklıklar tabii ki olacaktı. Beğeni ve kutlamaların yanısıra olumsuz eleştiriler alacağımızı da biliyorduk. Kardeş Kültürler Festivalimiz süresince belediyemize ulaşan eleştirilerin ortak noktası gürültü ve festivalin geç saatlere kadar devam etmesi oldu. Özellikle festival alanına yakın mahalle ve sokaklarda oturanlar adına yapıldığı belirtilen eleştiriler de gece geç saatlere kadar süren müzikten duyulan rahatsızlıklar vurgulandı.

Hiç kuşku yok ki “iyiniyetle” yapıldığına inandığımız tüm eleştirileri ciddiyetle değerlendirip bundan sonra gerçekleştireceğimiz etkinliklerde bu eleştirilerden yararlanacağız. Ancak, yıllarca sanat ve kültür etkinlikleriyle tanıştırılmamış Ataşehirlilere 3 aydır görevde olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve çalışma arkadaşlarının gerçekleştirdiği “Kardeş Kültürler Festivali”ni iyi niyetten uzak, sadece bu çalışmayı karalamak için yapılan eleştirilerin var olduğunu da biliyoruz.

15 gün süresince festivale katılan onbinlerce Ataşehirliye teşekkür ediyor,bundan sonra yapacağımız etkinliklerde de haklı ve iyi niyetli eleştirileri dikkate alacağımızın bilinmesini istiyoruz.