4. Çocuk Tiyatroları Festivali başlıyor

22.1.2014Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Çocuk Tiyatroları Festivali 25 Ocak’ta başlıyor. “Yaşasın Tatil Yaşasın Tiyatro” sloganıyla, her yaştan çocuğu birbirinden güzel tiyatro oyunlarıyla buluşturacak festival, 08 Şubat’a kadar devam edecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda, Ataşehirli çocukların yarıyıl tatillerini hem eğlenceli hem de öğretici bir şekilde geçirmeleri amacıyla hazırlanan festivalde toplam 12 tiyatro oyunu çocuklarla buluşacak. Festivalin bu yılki sürprizinde ise; Polonya, Romanya ve Macaristan’dan gelen çocuk tiyatrosu grupları, ülkelerinin oyunlarını sahneleyecek.

Şimdiye kadar yaklaşık 30 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan ve bu yıl da 10 bin çocuğu tiyatroyla buluşturması beklenen festival öncesi bir açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Çocuk Tiyatroları Festivali’ni bu yıl uluslararası bir festival haline getirecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Ataşehirli çocuklara ve anne-babalara seslenen Başkan Battal İlgezdi şunları söyledi: “Eğitim; derslerden, sınavlardan ibaret değildir. Sizi hayata hazırlayacak, nasıl bir kişi olacağınızı belirleyecek olan derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel birikimlerinizdir. Biliyoruz ki Ataşehir’i yaşayacak ve yaşatacak olanlar sizlersiniz. Bu yüzden hiçbir sanatsal faaliyetten geri kalmamanızı ve Ataşehirli kimliğiniz ile gurur duymanızı istiyoruz.”

Günümüzde tiyatro sahnelerinin birer birer kapatılıp, tiyatroların ödeneklerinin kesildiğine dikkat çeken Başkan İlgezdi, “Biz bu sene çocuk ve yetişkin tiyatro festivallerimizi uluslararası bir boyuta taşıyoruz. Orta Oyunu’ndan bu yana geleneksel kültürümüzün bir parçası olan tiyatro, evrensel kültürü de oluşturan önemli öğelerden biri. Dünyada milyarlarca insan, toplumun bir üyesi olmanın gereklerini, dayanışmayı, eleştirmeyi, sanatın değiştirici ve geliştirici yanlarını tiyatro ile özümsemeye devam ediyor. Biz de tiyatroyu sadece bir gösteri sanatı olarak görmüyor sizlerin yaratıcı, iletişimi kuvvetli, kendini ifade edebilen bireyler olmanızın önünü açacak bir unsur olarak önemsiyoruz” dedi.Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde düzenlenecek festivalde; oyunlar günde 2 seans olmak üzere saat 12:00 ve 15:00’da izlenebilecek.

Ücretsiz olan festival biletleri, Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi ve Ataşehir Novada AVM’de bulunan Ataşehir Belediyesi Bilet Noktası’ndan temin edilebilinir.


4. Ataşehir Çocuk Tiyatroları Festivali’ndeki oyunlar ve gösterim tarihleri şöyle:

25 Ocak Cumartesi --- Canan ve Afacan ---Tiyatro Çisenti
26 Ocak Pazar --- Küçük Balık Bambam --- Tiyatro Mie
27 Ocak Pazartesi --- Kuklacı --- Tiyatro Can’sın
28 Ocak Salı --- Korkuluk ve Karga --- Şeker Şerbet Çocuk Tiyatrosu 
30 Ocak Perşembe --- Alaaddin’in Sihirli Lambası --- Tiyatro Yeniden
31 Ocak Cuma --- Uçan Sandık --- Grupa Studnia O. /Polanya
01 Şubat Cumartesi --- Eder Usta’nın Düşler Atölyesi --- Gri Sahne
03 Şubat Pazartesi --- Gölgeler Dükkanı --- Gölgeler Tiyatro Topluluğu
05 Şubat Çarşamba --- Külkedisi Harikalar Diyarında --- Sarıyer Sanat Tiyatrosu 
06 Şubat Perşembe --- Güneşe Yolculuk --- Uygur Çocuk Tiyatrosu
07 Şubat Cuma --- Büyücüler Düşler Ülkesinde --- M. Pantomin Szinhaz/ Macaristan
08 Şubat Cumartesi --- Çizmeli Kedi – Teatrul Gulliver Galat / Romanya