ONUR CAYMAZ İLE YARATICI OKURLUK ATÖLYESİ

7.11.2017

Benzerlerinden çok daha farklı bir içeriği olan “Onur Caymaz ile Yaratıcı Okurluk Atölyesi”, bu kez Ataşehirli gençlerle Ferhatpaşa Gençlik Merkezi’nde buluşuyor. Şair ve yazar Onur Caymaz, üç senedir sürdürdüğü atölye ile dopdolu bir okuma etkinliği gerçekleştiriyor.

1. Hafta: Alfabe, harf, simge Elif’ten alfa’ya, uzun ince bir yol... Harfler ve edebi maceraları, hurufat: John Berger’in G’sinden, Georges Perec’in hiç “E” harfi kullanmadan yazdığı La Dispiration’a; Ahmet Necdet Ç’sinden, Costa Gavras’ın Z’sine, Metin Eloğlu’nun Ğ’sinden, Asaf Halet’in He’sine tüm alfabe..

2. Hafta: Kelime, dil, anlam Kelime, kalem, kelam, mana. Kelime yaralanmak mı demek? Dil nedir, dil kusuru, dil bilinci – şarz, meşaz Dilin başkalaşması, yerli yerinde kullanımı Nokta, virgül, noktalı virgülü bilmeyen yazarlar Kusur sahiden üslup mudur, makas kullanmayı az bilen terzi olur mu? Her şey yazıldı da hepsi anlaşıldı mı?

3. Hafta: Cümle, metin, kitap Cem, cümle, içimizden geçen cümleler Düşük cümle, devrik cümle, bitik cümle Metin hayatın neresinde? “Metin” olun, edebiyat ölmedi! Yazarın anlatacak şeyinin olmaması. “Hiçbir şey”, anlatılabilir mi? Kitabın tarihi (taş, tablet, papirüs, kodeks), ilk kitaplar, kitapçı, sahaf Kitap kâr ettirir mi, yazar fakir olmak zorunda mı? Sektör olarak yayıncılık, piyasa

4. Hafta: Yazmak, edebiyat, okumak Yazmak öğretilebilir mi? Herkes yazabilir, yazar olabilir mi? Edebiyat, peki, tamam ama neden? Okumak bir işe yarar mı? Türkiye’de okumak nasıl bir şeydir? Okumanın tarihi İyi de ne okusam? En sevdiğim hikâye... Dizenin söylediği

 

Tarih : 07 - 14 - 21 - 28 KASIM

Saat: 17.00

Yer : FERHATPAŞA GENÇLİK MERKEZİ - FGM

ücretsiz yaş sınırı: 16-35 kontenjan: 25