BAŞKANIN MESAJI

 

Değerli Ataşehirliler,

Bundan yaklaşık 9 yıl önce yola çıktığımızda, önümüzde büyük hedefler vardı. Kollarımızı sıvadık, İstanbul’un içinde yeniden bir şehir yaratmaya koyulduk. Az buz değil, yarım milyonluk koca bir aileden sorumluyduk; İhtiyaçlarını, dertlerini karşılayacaktık. Şimdi geriye dönüp baktığımda, çoğunu başardığımızı görüyorum. Ama hayat öyle canlı ki, öyle akıp gidiyor ki, ihtiyaçlara yeni ihtiyaçlar, sorunlara yeni sorunlar ekleniyor. Bu sorunları çözmem için de siz komşularım, beni ve arkadaşlarımı “bunları bunları yap” diyerek yeniden seçiyorsunuz. Bizlere güç veriyorsunuz. Bir belediyenin park yapması, temiz bir çevreyi sağlaması zaten yapması gereken bir iş. Ama eğitime katkıda bulunmak, gençlerin kendilerini ifade edebileceği sanat ve kültür alanları açmak, o ilin yöneticilerinin vizyonuyla, dünya görüşüyle doğru orantılıdır. İşte ben ve arkadaşlarım bunu gerçekleştirmek için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz ve bu beni gururlandırıyor.

Ama bütün bunlar yeter mi; yetmez elbette.

Diğer taraftan bilenen bir gerçek var ki, o da Ataşehirimizin Türkiye’nin sorunlarından bağımsız olmadığı. Ekonomik sorunlar herkesin belini büküyor. “Otomobil satılıyor, turizm gelirlerimiz yükseliyor” vs., ama işsizlik bitmiyor, çığ gibi büyüyor. Gençlerimizin, babaların, annelerin işsizlik sorunu canımı acıtıyor. Belediyemizin kapısı, okullarından mezun olmuş, yabancı dil bilen pırıl pırıl gençlerle dolup taşıyor. Arkadaşlarım, gelen talepleri bana iletiyor, ama ben arkadaşlarımdan daha çok görüşme yapıyorum. Bütçemiz dâhilinde yeni iş alanları yaratmaya çalışıyoruz. Bunun devede kulak olduğunu bilsek de amacımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bir kişinin dahi geçim sıkıntısından kurtulmuş olması bizim için fazlasıyla önemli. Bu sebeple tüm Ataşehirli vatandaşlarımızın iş fikirlerini geliştirip, farklı alanlarda eğitim alarak meslek sahibi olabileceği Ataşehir Belediyesi İstihdam Merkezi (ABİM), Ataşehir Belediyesi Meslekî Eğitim Merkezi (ATAMEM), Kadın Girişimcilik Merkezi ve altı farklı mahallemizde yer alan Ataevlerimizde hizmet sunmaya devam ediyoruz. Bir babanın, işi için evinden çıkamaması, çıksa bile bir kahvehane köşesine gidip oturması rüyalarımıza giriyor. Yine de umudumuzu yitirmeyeceğiz, babaların akşam eve geldiğinde çocuklarının boynuna atlayacağı günlerin umudu, bize mücadelemizde güç veriyor.

Son günlerde, sık sık karşınıza çıkıp konuşmalar yaptım. Burada en çok altını çizdiğim cümlelerim, bu koltuklarda hangi sayede oturduğumuzla ilgili olanlardır. Onun içindir ki, bu ülkenin en tepeden, en alta kadar bütün yöneticilerinin borçlu olduğu tek kişi, Mustafa Kemal Atatürk’tür.

“Bu 29 Ekim’de her zamankinden daha coşkulu, daha enerjik olup sel gibi akacağız” demiştim, öyle de oldu. Bütün Ataşehirlilere, Cumhuriyetimize verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Bu yıl Ata’nın aramızdan ayrılışının 79. yılı olacak. O saat geldiğinde, sirenler çalacak. Yüksek bir saygıyla, Ata’mızı yad edip, duamızı eksik etmeyeceğiz. Ama biz Ataşehrimizde O’na hiçbir zaman veda etmedik; etmeyeceğiz. Atatürk yolumuzun ışığıdır, Türkiye’nin ışığıdır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir Kasım ayı dilerim. Hoşçakalın…

 

Battal İLGEZDİ

Ataşehir Belediye Başkanı