BAŞKANIN MESAJI

 

Sevgili çocuklar, değerli Ataşehirliler;

Birinci Dünya Savaşı sonrası kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesini veren yüce milletimiz, kazandığı zaferi ebediyete taşımak için 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak egemenliğini ilan etti.  

Çağdaşlığa, eşitliğe, özgürlüğe ve çoğulculuğa aralanan bir kapı olan bu kutlu gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edildi.    

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ısrarla söyleyen Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, yok olur” der.

Aynı zamanda 23 Nisan’ı, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gün olarak niteleyen Atatürk; özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin dayanağının ulusal egemenlik olduğunu üzerine basa basa ve defalarca vurgulamıştır.

Türk milletinin ulusal egemenlikten asla vazgeçmeyeceğinin teminatı da çocuklarımız ve gençlerimizdir. Unutmamalıyız ki bugünün küçükleri, yarının büyükleridir. Çocuklarımız geleceğimizdir, yarınlarımızdır. Biz de bu yıl 23 Nisan etkinliklerimiz için çocuklarımıza seslenerek, “Sen Geleceksin” sloganını seçtik.

Ataşehir Belediyesi olarak ülkemizi aydınlığa taşıyacak çocuklarımızın daha iyi kent koşullarında yaşayabilmeleri için özverili çalışmalar yürütüyoruz. Onların kültür-sanat, sosyal ve spor olanaklarının daha fazla olması için çabalıyoruz. Eğitim kurumlarımıza ve yürütülen sosyal kampanyalara destek oluyoruz.

Çocuklarımız ve gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan koruyup; onları spora, sanata ve bilime yöneltmek için kültür merkezlerimiz, ataevlerimiz, çocuk kütüphanemiz, gençlik merkezimiz, sanat kurslarımız, meslek kurslarımız, Düştepe Oyun Müzemiz, Yeni Hayat (bağımlılıkla mücadele) Gençlik Merkezimiz ile hizmet sunuyoruz.

Çocuklarımızı farklı kültürel tatlarla tanıştırarak, bilgili ve birikimli yetişmelerine katkı sunmaya ağırlık veriyoruz. Belediyemiz tarafından hazırlanan çocuk tiyatroları ve çocuk sinemaları ile birlikte atölyeler ve oyunlar artık kültürel etkinliklerimizin vazgeçilmez bir parçası. Bu yıl düzenlediğimiz Uluslararası Kukla Festivalimize yerli sanatçılarımızla birlikte yurtdışından da 6 ülkeden konuklar katılıyor. Çocuklarımız için hazırladığımız etkinlik ve hizmetlerimiz farklılaşarak artacak. Biz çocuklarımızı hiçbir zaman unutmayacağız, hiçbir zaman geri plana atmayacağız. Biliyoruz ki özenle çalıştığımız, emek harcadığımız ilçemizin asıl sahibi çocuklarımızdır.    

Sözlerimin sonunda 23 Nisan'ı çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyor, tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor ve onlara iyi bir gelecek diliyorum.

 

Saygılarımla.

Battal İlgezdi

Ataşehir Belediye Başkanı