BAŞKANIN MESAJI

 

Tüm güzel dileklerimle hepinize merhaba…

Ben de “Ve Nihayet” dedim. Nasıl demem; sizler, bizler az mı bekledik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İçerenköy ve Küçükbakkalköy’ün 1/5000’lik planlarının askıya çıkmasını.

Süreç başladı. Sizler, bu yazımı okuduğunuzda askı süresinin bitmesine ya az bir zaman kalmış olacak ya da bitmiş. İtirazlar varsa İBB’de değerlendirilecek. Bu işlemlerden sonra bizim sorumluluğumuzda olan 1/1000’lik imar planları için çalışmaya başlayacağız.

Sıcak bir yaz geçiriyoruz. Önceki yıllarda hava sıcaklığından konuşurken, bu yaz pek öyle olmuyor. Ülkemiz önce, dünyada da pek benzeri olmayan, yüzbinlerce kişinin katıldığı “adalet” yürüyüşü ve bu yöndeki taleplerin dile getirilmesine tanık oldu. Bir hafta sonra da yüzbinlerce insan yine 2016’nın 15 Temmuz’unda gerçekleşen hain kalkışmanın yıl dönümü için bir araya geldi. Her iki gelişmenin de toplumumuzda derin izler bıraktığı kuşku götürmez bir gerçek.

Yazın ortasında gelişen ve kentimizi ciddi şekilde etkileyen yağmur; sel, su taşkını ve baskınlara yol açarak, ciddi ekonomik kayıplara neden oldu. Yoğun yağış öncesi hazır bekletilen ekiplerimiz yağış sonrası hemen göreve başladı. Ardından zarara uğrayan vatandaşlarımızın hasar tespitleri en hızlı şekilde yapıldı. Tek tesellimiz, can kaybının olmamasıdır.

Ege’de meydana gelen deprem ise, ister istemez hepimizi korkuttu. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıl dönümünde, korkmanın bir çare olamayacağını en iyi bilenlerdeniz.

Ataşehirimiz yüksek binalarıyla anılsa bile, ben ilçemizin her yerinin yeşil alan olmasıyla övünüyorum. Dostlarım, yeşil alan gerçekten hayati değerde önemlidir. Çok amaçlı bir kullanım içerir. Toplanma alanlarımızdır, kendimizi ifade ettiğimiz yerlerdir, en önemli nefes borularımızdır. Hayat sanki bir imar planı gibi, hepimiz için devam eden bir süreç. Yeni doğanlarımıza, yeni evler sunmak da işte bunun bir parçası değil mi?

Biz, sağlıkla sürdürülebilir bir hayattan yanayız. Bu amaçla örneğin, her yıl açtığımız yaz spor okullarımızda çocuklarımızın attığı her kulacı, geleceğe sağlıkla atılan bir adım olarak görüyoruz.

En içten dileklerimle,

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Battal İLGEZDİ

Ataşehir Belediye Başkanı